Watch Dogs ve GTA 4 karşılaştırması

watch-dogs-gta4

Tüm dünya tarafından merakla beklenen ve reklamları ile büyük ilgi odağı oyun Watch Dogs piyasaya sürüleli çok geçmedi. Fakat şimdiden hakkında bir çok olumsuz eleştiri ortada dolaşıyor. Oyunun Rockstar’ ın GTA serisine rakip olarak görüldüğü ise bir sır değil.

Kabul edelim, Ubisoft şaşalı reklamlar ile oyunseverlerin beklentilerini en üst noktaya taşımıştı. Oyun meraklıları mükemmele yakın bir oyun bekliyorlardı. Biz her ne kadar Watch Dogs’ u beğenmiş olsak da. Bir GTA değil demeden geçemeyeceğiz. Ve en azından aynı lansmanda yarışması için bir fırın ekmek yemesi gerekiyor. Ubisoft’ un ne kadar başarılı bir firma olduğu tartışılamaz. Ama bu sefer olmamış.

Bir oyuncu boş durmamış, üşememiş ve GTA 4 ile yeni jenerasyon oyun olarak tabir edilen Watch Dogs’ u gerek grafiksel gerek fizik motoru olarak bir video ile kıyaslamış. Bu arada evet yanlış okumadınız, GTA 5 değil GTA 4. Zaten GTA 5 ile kıyaslanamaz bile.

İlgi çekici videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Gerçekten de Watch Dogs tam bir hayal kırıklığı.

Bu yazıyı paylaşın

4 yorum

Yorum ekle
 1. Kaan GEZER 14 Haziran, 2014 at 13:28 Cevapla

  O kadar boş haber yapıyorsunuz ki…

  Watch Dogs duyurulduğundan beri kaç kere oyunun fizikleri ile iddialı olduğu söylendi? Watch Dogs piyasaya çıktığında kimse bu oyunu fizik motoru için satın almadı. Ayrıca cross-platform çıkarılan bir oyundan bahsediyoruz. Nasıl bir grafik bekliyordunuz, gel gelelim ki oyunun PC ultra grafikleri gayette yüksek “Grafik meraklıları” için.

  Ayrıca haberinizin içeriğinde GTA ile Watch Dogs’u karşılaştırıp “Şu oyun daha iyi.” demeniz oldukça yanlış. Sizin tarafsız olmanız gerekir haber yazarken.

  Son husus ise, Watch Dogs’un sürekli GTA ile karşılaştırılması. Sebep nedir bana bir açıklayabilir misiniz? Her açık dünya oyun GTA ile mi karşılaştırılacak? Oynanış yapısından tutun da senaryosuna kadar hiçbir şey aynı değil Watch Dogs’un. Her arabaya binip, sokakta boş boş dolaşabileceğimiz oyunları “GTA tipinden” sanmayın. Sizin bu yaptığınız karşılaştırma aynen Call of Duty ve Battlefield’ı karşılaştırmak gibi. Şimdi diyeceksiniz ki onlar da aynı oyun değil mi… :) Derseniz hiç şaşırmayacağım.

  • PS4 Merkezi 14 Haziran, 2014 at 14:17 Cevapla

   Sevgili Kaan, öncelikle yorumun için teşekkür ederiz. Haberin başlığından da anlaşılacağı üzere haber zaten karşılaştırmaya dayanıyor.

   Peki neden karşılaştırılmış bu iki oyun? Çünkü bir tanesi 2008 senesinde çıkarken, diğeri 2014′ de çıkmış. Yani yeni jenerasyon bir oyun ve gerek donanımsal gerekse yazılımsal olarak bulunduğu jenerasyonun tüm nimetlerinden faydalanması gerek. Oyunu piyasaya süren firma Ubisoft ise hiç de küçümsenecek, hafife alınacak bir firma değil. Oyunun GTA dünyasından ve oynanabilirliğinden esinlendiği ise su götürmez bir gerçek.

   Yukarıda yazdıklarımızı toplarsan, Ubisoft’ u eleştirmemek aksine taraflı haber yapmak olurdu.

   Yazı içerisinde Watch Dogs’ u da keyifle oynadığımızdan bahsettik. Watch Dogs’ u oynamayın GTA 4 oynayın diye bir talebimiz zaten yok. Olsaydı abes olurdu. Diğer karşılaştırma önerine gelirsek, evet karşılaştırmak gerek. Aynı kategoride iki ürün ezelden beridir karşılaştırılmıştır, karşılaştırılacaktır. Birbirlerinden esirlenirler, yeri gelir çalarlar.

   Yorumun ve eleştirin için tekrar teşekkürler.

  • Tsunami 27 Haziran, 2015 at 04:08 Cevapla

   Kaan biz karsılastirmadik adamlar kendi dediii gta v bizle yarisamazz vs. Adamlar gta sayesinde reklam yapti ama hayal kirikligi watch dogs 2 saat oynadim ve notunu verdimm!

Yeni yorum