The Order 1886 incelemesi

the-order-1886Merakla beklenen ve PS4 sahipleri için özel The Order 1886 sonunda biz oyunseverler ile buluştu. Biz de saatler gece 12 yi vurur vurmaz oyunu indirmeye başladık. Giriş ekranı açıldı ve daha ilk dakika Ready at Dawn bizi ters köşeye yatırdı. Menülerde alışık olduğumuz onaylama tuşu x (çarpı) iken The Order 1886 da onay tuşu o (daire) olarak seçilmiş. Bu sebepten dolayı menülerde olması gerekenden daha fazla zaman harcadık malesef.

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Oyunla ilgili bir çok yazı yayınlandı. Ve malesef bunlardan %70 i kötü yorumlar içeriyor ve oyunun bir hayal kırıklığından öteye gitmediğini belirtiyor. Biz? Bu tarz oyunları seven bir ekip olarak, hakkını veriyoruz ve oyun muazzam güzellikte diye düşünüyoruz.  Oyunun süresi toplamda 7 – 8 saat civarında.

gaming-the-order-1886-screenshot-10

The Order 1886 yı kötü bir oyun olarak niteleyebilecek platformların da yüksek ihtimalle; Beyond Two Souls, Heavy Rain, Fahrenheit gibi oyunları da beğenmediklerini düşünüyoruz. Bir oyunu iyi yapan birden fazla kriter olduğu doğru. Fakat şunu unutmamak gerekiyor. Her oyuncu her türü sevmek zorunda değil ve her oyun da her türe hitap etmek zorunda değil. The Order 1886 da etrafınızdaki her obje ile etkileşiminiz yok. Açık dünya yok. Hikayeye bağlı olarak oyun sizi yönlendiriyor. Hiç mi aksiyon yok? Tabi ki aksiyonu bol kısımlar var, hatta zorlandık diyebiliriz. Yine de çok keyifliydi.

Karakterlerin detayları ve seslendirmeleri harika. Oyun ile ilgili spoiler vermek istemediğimizden çok da fazla anlatmamaya karar verdik. Üstüne basa basa belirtiyoruz, The Order 1886 dan beklentiniz hoplamalı zıplamalı adam öldürmeceli bir deneyim olmamalı. Lütfen oyunu almadan önce ne istediğinizden emin olun. Çünkü böyle bir beklenti ile satın alırsanız, hem paranıza üzülür, hem keyif almazsınız. Sonra da oyunu haketmediği şekilde derecelendirmiş olursunuz.

Oyunun grafikleri de müzikleri de, seslendirmeleri de tam anlamıyla mükemmel. Oyunun hikayesi bağlayıcı. Victoria Devri nde geçen oyunun atmosferi gerçekten de inanılmaz. Bugüne kadar PS4 için çıkmış ne kadar oyun varsa bir kenara koyun. Çünkü The Order 1886 PS4 ü sıkmış, suyunu çıkartmış ve bu aletten alabileceğiniz maksimum verimi almanızı sağlamış.

s614

The Order 1886, Galahad isimli karakterin işkence görüntüleri ile başlıyor. Sör Galahad, kurtulmayı başarıyor ve sonunda kendini köprüden aşağıya bırakıyor. Daha sonra oyun bizi geçmişe götürüyor ve olaylar nasıl bu noktaya geldi, tam olarak bunu oynuyoruz.

Bırakın diğer kritikler kendi aralarında kavga ede dursunlar, bu tarz interaktif film tadındaki oyunları seviyorsanız, The Order 1886 tam size göre. Kesinlikle paranıza değer. Tabi oyunda malesef çoklu oyuncu seçeneğinin olmadığını da unutmayalım.  Oyunun sonu bizde sanki devamı gelecekmiş gibi bir izlenim bıraktı. Ready at Dawn umarız bu umudumuzu boş bırakmaz da bu güzel oyunun devamını biz oyuncularla buluşturur.

Grafik9.9
Ses9.3
Hikaye8.5
Oynanabilirlik9
9.2

Bu yazıyı paylaşın

1 yorum

Yorum ekle

Yeni yorum