Sniper Elite 3 PS4 incelemesi

Sniper Elite 3 ile ilgili inceleme yazımıza başlamadan önce ilk olarak; bu oyun, Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes un olamadığı herşey diyebiliriz.

large-5-640x350

Sniper Elite 3 – 1

Her ne kadar MGS 5 kadar güzel grafiklere sahip olmasa da, Sniper Elite 3  geniş ve interaktif bir açık dünyaya ve yan görevler ile birlikte ana görevleri aynı anda yapabileceğiniz bir görev yönetimine sahip.

Oyunun üçüncü görevi neredeyse Ground Zeroes a tıpa tıp benziyor. Bir askeri üs içerisindesiniz, etrafta gözcü kuleleri ve arama ışıkları var. Fakat Ground Zeroes un aksine, insanları ortadan sessizce kaldırmak yerine, Sniper Elite 3 de arama ışıklarını yok edip önemli hedefleri ortadan kaldırıyorsunuz.

Sniper Elite 3 - 2

Sniper Elite 3 ile merminin düşmanlara neler yaptığını yavaş çekim izleyebilirsiniz

Eğer daha önce her hangi bir Sniper Elite oyununu oynamadıysanız, bu seri x-ray kamerası ile ünlüdür. Tam anlamıyla Mortal Kombat stilinde, tetiğe bastığınız anda mermi yerinden fırlar ve kamera mermiyi izler, merminin düşmanın kemiklerini, iç organlarını parçalaya parçalaya çıktığını görürsünüz. Bu özelliği kapatabiliyorsunuz. Çünkü bazen bu yavaş çekim kamera can sıkıcı olabiliyor. Biz şahsen açık bırakmayı tercih ettik.

Oyun sadece keskin nişancılıktan ibaret değil. Karakterimiz sessizce bıçağı, susturuculu tabancası ve farklı patlayıcılar ile de düşmanları yok edebiliyor. Fakat sniper ı elimize aldığımızda tankları dahi mermileri küçük deliklerden geçirerek yok edebiliyor. Doğrusu, bu şekilde bir tank yok edilebilir mi tam olarak bilmiyoruz. Fakat inanılmaz derecede eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki yeni jenerasyon konsollar sayesinde düşmanlarımızı kilometrelerce öteden harika bir uzaklık ve netlik ile görebiliyoruz artık. Draw distances gerçekten de inanılmaz.

Sniper Elite 3 - 3

Yapay zeka, grafik ve fizik motoru hataları

Yine de üzücü ama Sniper Elite 3 Rebellion seri ile kıyaslandığında pek fazla gelişim gösterememiş, düşmanlardaki yapay zeka en zor ayarlarda dahi halen saçmalayabiliyor. Fizik motorunun da çok fazla gelişim gösterdiği söylenemez. Bir çok bug ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz bu konuda da. Yani bir düşmanı sağlam vurduğunuzda yüzlerce metre havada savrulabiliyor.

Oyunun hikayesinin ise pek akılcı olduğu söylenemez. Sniper Elite 3 ayrıca online çoklu oyuncu moduna da sahip.

Sniper Elite 3 - 4

Son söz

Son olarak, oyunun çok da kötü olmadığını söyleyebiliriz. Biz oyunu normal zorlukta oynadık ve oyunu aşağı yukarı 8 saatte bitirdik. Yine de Ground Zeroes ile karşılaştırıldığında bu bir hayli fazla denebilir.

Eğer askeri gizlilikte oyunları seviyorsanız, Sniper Elite 3 tam size göre.

Oynanabilirlik7
Hikaye6
Grafik6
Sesler7
6.5

Bu yazıyı paylaşın

5 yorum

Yorum ekle
 1. darksouls 21 Temmuz, 2014 at 02:40 Cevapla

  Yani şu oyuna para verip de satın aldığıma o kadar pişmanım ki. Neyseki şimdiye kadar gördüğüm en az puanı sizin sitenizde almış. Daha bile azını hakediyor.

 2. Harun 22 Temmuz, 2014 at 06:22 Cevapla

  Puana bakıldığında alınacak listesinde sonlara atılabilir oyun.Fakat bu tarz aksiyon oyunlarından kendimi alamıyorum bir türlü listeinin sonunda da olsa denemek isterim bu puanları gördükten sonra ve Fizik Motoru – Yapay Zeka – kısmını okuduktan sonra oyunu 0 değilde 2.el olarak almayı planlıyorum.

  İnceleme için teşekkürler.

 3. ibrahimhoca 31 Ocak, 2015 at 21:10 Cevapla

  sniper elite 2 yi beğenerek oynamıştım bir süre bakalım bu seri nasıl olacak tavsiyeniz üzerine bir deneyeceğim bakalım sonra görüşlerimi paylaşırım. iyi ki yazarkafe var iyi ki varsınız böyle güzel anlatımları okuma fırsatımız oluyor. okuruz.net ailesi olarak sitenize destek olmaya devam edeceğiz müsadenizle

 4. PS4 Merkezi 2 Şubat, 2015 at 11:42 Cevapla

  İbrahim Bey, yorumunuz ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Biz de yeni oyun tanıtımları ve güncel konsol dünyası haberleri ile sizlere hizmet vermeye devam edeceğiz.

Yeni yorum