Neden Tercihimiz Playstation? Bölüm 1

Bu yazım geleneksel Playstation vs XBOX kapsamında olmayacak. Ancak Playstation için şu anda en güçkü rakip XBOX olduğu için, mecburen birçok noktada karşılaştırmak durumunda kalacağım.

Aslında bu yazı bir üyemiz sayesinde oluştu. Henüz çok aktif kullanmadığımız PS4Merkezi Forumunda, başlattığı başlığa verdiğim cevaplar ve devamını düşününce sitede yazmanın daha dogru olacağına karar verdim.

Öncelikle bir Game Console’dan son kullanıcı olarak ne bekleriz? Bu konuyu netleştirerek başayalım.

Elbette ürünün kalitesi, Game Pad’in yetenekleri gibi konular önemli. Ancak asıl onemli olan, bir konsola çıkacak oyunlar ve mevcut oyun potansiyelidir. Çünkü zaten oyun oynamak için satın alınan bir cihazdır. Bu noktada coğu Playstation kullanıcısının hiç bilmediği veya ilgilenmediği perde arkasını sizler için anlatmaya çalışacağım.

Anlatımım esnasında en güncel ürün olan Playstation 4 üzerinden gitmeyi planlıyorum. Karşılaştırma yapmam gerekirse, direk muadili XBOX One ile karşılaştıracağım.

Playstation donanım elemanları ve toplam altyapısı PClere benzerlik gösterir. Bu benzerlik, Playstation için büyül bir avantajdır. Çünkü oyun geliştiricilerinin daha kolay uyum sağlaması ve firmaların daha az eforla hem PC’ye hem de Playstation’a oyun geliştirebilecekleri anlamına gelir.

Playstation 4 AMD tarafından geliştirilen özel bir CPU kullanıyor. Bu CPU’nun dizaynı AMD ve Sony işbirliği ile yapıldı. Yani piyasadaki herhangi bir CPU ile karşılaştıramayız. Bu CPU aynı zamanda GPU’yu da içermektedir. Yani aynı zamanda grafik işleme de yapabilen 8 çekirdekli bir canavar barındırıyor.

GPU bölümü ise tam tamına 18 computing unit barındırıyor. XBOX One uzerindeki GPU’da 12 computing unit bulunuyor. Bu fark sonuçlara çok acımasiz bir şekilde yansıyor.

Playstation 4 GPU’su 1.843 teraflops işlem kapasitesine sahipken, XBOX One 1.31 teraflops işlem kapasitesine sahiptir. Su anda piyasada bulunan en güclü GPU, açık ara farkla Playstation 4 üzerinde bulunmaktadır.

Aynı zamanda tıpki CPU gibi kullandığı memory teklonojisi de bu iş için biçilmiş kaftan. İçerisinde 8GB GDDR5 bulunuyor. Biliyorsunuz XBOX One içerisinde 8GB DDR3 bulunuyor.

GDDR5 Nedir?

GDDR5 aslında DDR3 tabanlı bir bellek tipidir. Ancak en büyük özelliği, grafiksel işlemler için özelleştirilmiş bellekler olmasıdır. Yani DDR3 teknolojisi ile birlikte bu teknolojinin grafik işlemler için geliştirilmis hali diyebiliriz basitçe. Zaten GDDR5, Grafik kartlarında, oyun konsollarında ve yüksek başarımlı hesaplama sistemlerinde kullanılmaktadır.

Playstation 4 size oyunlar için kullanılabilir 8GB GDDR5 teknolojisi sunuyor. Tıpkı işletim sistemini yürütmek için APU’dan farklı olarak düşük güç tüketimli 2. bir CPU barındırdığı gibi, GDDR5’i oyunlarınız sonuna dek kullansın diye 2. bir 256MB DDR3 bellek barındırmaktadır. Bu belleği işletim sistemini yürütmek için kullanır.

Muadili olan XBOX One, sağladığı 8GB DDR3 belleğin 3GB bölümünü işletim sistemini yürütmek için reserve ediyor malesef. XBOX’ta oyunlarınıza yalnızca 5GB DDR bellek kalıyor. Bu gerçekten bir hayal kırıklığı benim için.

Birbirinin rakibi olan iki ürün standart 500GB disk barındırıyor. XBOX bu diski değiştirmenize izin vermiyor. Ancak Playstation 4 üzerindeki diski kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ayrıca SSD desteğide mevcut. Bunu henüz denemedim ama, Daha önceki laptoplarımda Linux ve OSX kullanırken yağtığım SSD güncellemelerini göz önünde bulundurursam, Playstation 4’ün zaten harika olan tepkime hızının, SSD ile muhtesem boyutlara ulaşacağına eminim.

Yazımın ilk bölümünü fazla uzatmadan bitirmek niyetindeyim. Çok teknik detaya girmedem, herkesn anlayabileceği bir dil ile anlatmaya çalıştım. Yazdıklarımın benim yorumlarım olmadığını, bilinen sayısal gerçekler olduğunu tekrar belirtmek isterim.

2. Bölümde Playstation’ın işletim sistemini inceleyeceğim. En keyifli bölüm 2. bölüm olacak diye düşünüyorum.

Bu seriye eklememi istediğiniz detaylar varsa lutfen yorum bölümüne yazın.

Bu yazıyı paylaşın

2 yorum

Yorum ekle
  1. wogon 29 Temmuz, 2014 at 23:49 Cevapla

    Cok guzel bir karsilastirma / inceleme olmus.

    Bence oyun icin toplanmis bir PC’yi de karsilastirmalara konu etmek gerekli. Fiziksel koşullar ve uyumluluk olarak konsollarin tercih edilmesi icin pek çok sebep var. Ama teknik olarak, sayısal verilere bakildiginda, eşlenik bir PC toplamak, veya kesenin agzini acip super bir oyun bilgisayari oluşturmak ne derecede mümkün?

Yeni yorum