Dualshock tuşlarının anlamları

playstation-pumpkins

Playstation efsanevi kontrolörü Dualshock üzerindeki tuşların anlamlarını merak ettiniz mi hiç? İlk Playstation versiyonu 3 Aralık 1994 tarihinde piyasaya sürüldüğünden beri dualshock kontrol cihazlarının üzerinde yer alan tuşlara sürekli bastık, hep bastık. Ama ne anlama geldiğini bir türlü araştırmak nasip  olmadı. Dualshock zaman içerisinde değişti. Farklı versiyonları ve renkleri çıktı, yeni özellikler eklendi. Ama değişmeyen tek şey bu sembollerdi..

– Bir özelliği var mıydı?
– Gelişi güzel bir dizayn mıydı?

Aslında tuşların ilk seçim aşamasında Nintendo nun Super NES kontrolcüsünden esinlenilmiş. Playstation şu anda L1, L2, R1, R2 olarak bildiğimiz tuşların orta parmaklarımız ile bastığımız ikinci versiyonları kullanıcı dostu bir şekilde eklemiş.

Yeşil Kare, Pembe Üçgen, Mavi Çarpı ve Kırmızı Yuvarlak

36px-PlayStationCircle.svg 36px-PlayStationSquare.svg 36px-PlayStationTriangle.svg 36px-PlayStationX.svgBuradaki sembol seçimleri tamamen tüm dillerde anlaşılabileceği ve herhangi bir dili işaret etmediği için kullanılmış. 1994 senesinden beri kullandığımız bu dizaynı yaratan; Teiyu Goto ile yapılan bir röportaj sırasında kendisine bu sembollerin anlamları sorulmuş;

“Diğer oyun firmaları o dönemde harfler ve renkler seçiyorlardı. Biz hatırlanması daha basit birşey olmasını istedik ve bu sebepten dolayı ikonlar ve semboller arasından seçim yapma gereği duyduk. Benim aklıma üçgen – yuvarlak – x ve kare geldi ve bunlarda karar kıldık. Daha sonra ilgili renkler ve anlamları bu sembollere yükledim” şeklinde bir cevap alınmış.

Yuvarlak ve çarpı; evet ve hayır ı temsil ederken, üçgen; bakış, görüş noktasını ve kare ise bir parça kağıdı (menülere erişim) temsil ediyor.

Bu yazıyı paylaşın

Yorum yapılmamış

Yorum ekle